MENU

ON-LINE

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

ZEGAR

Ulti Clocks content
Historia tramwajów
Historia

Historia tramwajów w Gliwicach sięga drugiej połowy XIX wieku.

24 kwietnia 1892 roku została podpisana umowa pomiędzy miastem Bytom, a firmą Kramer & Co., na mocy której miała zostać wybudowana pierwsza linia tramwajowa na Śląsku. Umowa zakładała, że linia miała przebiegać z Gliwic przez Zabrze, Chcebzie, Królewską Hutę, Bytom do Piekar Śląskich. W tym samym czasie zostały zawarte podobne umowy z miastem Zabrze i Gliwice.

Gliwicki odcinek linii tramwajowej uruchomiono 26 sierpnia 1894 roku. Cała linia z Piekar Śląskich do Gliwic liczyła 34,5 km. W tym okresie powstała również pierwsza zajezdnia w Gliwicach w obok tak zwanego Lasku Miejskiego, przy ulicy Chorzowskiej.

W pierwszych latach do prowadzenia wagonów stosowano parowozy specjalnie przystosowane do poruszania się po ulicach miast. Jednak po protestach mieszkańców Gliwic i Bytomia narzekających na hałas przejeżdżających tramwajów, wiosną 1895 roku wprowadzono w centrach Gliwic i Bytomia tramwaje konne. Lokomotywa dojeżdżała na granic miasta, a od dworca kolejowego do obecnego Placu Inwalidów Wojennych kursowały tramwaje konne.

 

LUBIĘ TO

WIADOMOŚCI

TRAMWAJE GLIWICKIE

Reklama

WIDEO

Epitafium:

Szanowni Państwo, serwis www TRAMWAJEGLIWICKIE.pl do poprawnego działania używa tak zwanych plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie informacji zawartej w plikach "cookies", uprzejmie prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki stron www.